Večery pod hvězdami a hvezdarna-beskydy.cz jsou projektem zachycujícím jedinečnou krásu přírodní hvězdné oblohy a hlubokého vesmíru, kterou přináší široké veřejnosti prostřednictvím fotografií a především večerních prohlídek skutečné "živé" hvězdné oblohy daleko od rušivého městského osvětlení.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, využijte prosím e-mail: hvezdarna-beskydy@seznam.cz nebo telefon +420 603 594 256.


Co je Centrum tmavé oblohy v Beskydech?

Centrum tmavé oblohy v Beskydech je jediné místo v ČR, kde můžete daleko od rušivých světel měst
nahlédnout velkými hvězdářskými dalekohledy každý večer za příznivého počasí do vzdálených hlubin vesmíru.

Rezervace

Zašlete SMS ve tvaru VECER POD HVEZDAMI na číslo +420 603 594 256
nebo e-mail s předmětem zprávy VEČER POD HVĚZDAMI na adresu
hvezdarna-beskydy@seznam.cz.

O nejbližším volném termínu vás budeme informovat.
Prohlídky hvězdné oblohy probíhají každý večer za příznivého počasí.
Více informací zde.

Nenechte si ujít!

Nepropásněte polární záři, jasnou kometu, "padající hvězdy" a další zajímavé úkazy.
Staňte se naším fanouškem na Facebooku, aby jste měli včas informace o zajímavém dění na večerní obloze.


Nad ČR viditelná ISS!

Od 29.9. až do 19.10.2016 můžete opět ve večerních hodinách vidět přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS) nad našim územím!

Noční svítící oblaka

Červen a Červenec je obdobím viditelnosti nočních svítících oblaků (NLC)! Tato zvláštní oblaka jsou viditelná jen v létě, s klasickou oblačností nemají téměř nic společného. Více informací najdete v článku.

Malá Fatra osvětlena měsíčním úplňkem

Další úžasná fotografie přímo z Centra tmavé oblohy, tentokrát 50 km vzdálené Malé Fatry osvětlené měsíčním úplňkem.

Lysá hora pod světlem měsíčního úplňku

Fantastický pohled na Lysou horu za svitu měsíčního úplňku nedaleko našeho pozorovacího stanoviště.

Více aktualit -->


Dárkové poukazy

Obdarujte své známé a blízké jedinečným a nevšedním 2 hodinovým zážitkem pod hvězdami v Centru tmavé oblohy v Beskydech.

Poukaz může být vystaven pro libovolný počet osob nebo také jako VIP poukaz pro uzavřenou společnost (např. soukromý večer pod hvězdami věnovaný jen Vám a partnerovi/partnerce, obdarovanému a jeho hostům apod.) s uvedením konkrétního jména obdarovaného, případně také jména dárce. Platnost poukazů je 1 rok.

Poukaz si můžete vyžádat na tel.: +420 603 594 256 nebo e-mailu: hvezdarna-beskydy@seznam.cz.


Teambuilding a firemní akce

Zpříjemněte si večer vašeho teambuildingu nevšedním zážitkem pod hvězdami. Přijedeme i s naším dalekohledem na vaši firemní akci. Pro případ nepříznivého počasí máme připraven náhradní program.

Pokud pro svou akci zvolíte některé z ubytovacích zařízení v našem nejbližším okolí, budete mít navíc výhodu

Více zde.


Školy v přírodě, dětské tábory,
lyžařské kurzy, adapťáky...

Přijedeme i s naším dalekohledem za vámi do školy v přírodě, dětského tábora, lyžařského kurzu, na adaptační či ozdravný pobyt apod. Pro případ nepříznivého počasí máme připraven pro děti náhradní program.

Pokud jste vedoucí nebo organizátor, můžete si nás objednat.

Pokud jste rodič a vaše dítě na některou z akcí pojede, doporučte nás.

Více zde.


Blíží se největší úplněk za posledních 68 let !

Blíží se největší úplněk nejen v tomto roce, tzv. superúplněk, ale zároveň největší za posledních 68 let! Vidět zblízka astronomickým dalekohledem jej můžete v Centru tmavé oblohy v Beskydech, které doufejme bude i při zataženém počasí díky nadmořské výšce téměř 900 m nad mraky, jak tomu často bývá v tomto podzimním a zimním období.

Měsíc bude na obloze větší, než obvykle. Jak a proč k tomuto jevu dochází se dozvíte během večerního pozorování. Právě při úplňku je krásně a přehledně viditelné rozložení všech měsíčních moří, pevnin a paprskovitých kráterů na jeho přivrácené straně. Letošní superúplněk nastává v pondělí 14. listopadu, na Měsíc se však můžete přijet podívat do Centra tmavé oblohy již v pátek, sobotu nebo neděli, kdy budou krátery na jeho povrchu viditelné mnohem lépe.

Speciálním laserovým ukazovátkem si ukážeme souhvězdí typická pro toto roční období (okřídleného koně Pegase, princeznu Andromedu a jejího zachránce Persea, královnu Kasiopeju, krále Kefea a další...). Dozvíte se také, jak se podle starých řeckých mýtů a bájí dostal na oblohu Velký a Malý vůz. Podíváme se dále na dvojhvězdy a vícenásobné hvězdné systémy. Zjistíte, proč jsou některé hvězdy oranžové a jiné modré.

Celý 2 hodinový večer bude provázený komentářem našeho průvodce, na kterého si můžete připravit nejrůznější otázky z astronomie.

Kdy? Pá 11.11., So 12.11., Ne 13.11. a PO 14.11. 2016 (pouze za příznivého počasí)
Kde? Centrum tmavé oblohy - Beskydy
Začátek: 18:00 h. (trvání cca 2 hodiny)
Nutná rezervace na tel.: +420 603 594 256

Více o večerech pod hvězdami.


Astroturistika v zemích Visegrádské skupiny

Již několik let vznikají v Evropě oblasti, kterým říkáme parky temného hvězdného nebe. V těchto oblastech, které jsou zajímavé nejen svou přírodou, žijícími živočichy, zvěří a turistickými možnostmi, můžete spatřit také překrásnou noční oblohu se spoustou hvězd. Centrum tmavé oblohy v Beskydech se nachází přímo uprostřed takovéhoto parku.

Pro podporu těchto oblastí v zemích Visegrádské čtyřky (Polsko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko) byl realizován mezinárodní projekt "Promotion of innovative product of astro-tourism in V4 countries". Byli jsme u toho a na projektu se podíleli.

Podívejte se tedy, která další místa s tmavou hvězdnou oblohou můžete v těchto zemích navštívit.
Více v tomto příspěvku.


Nový dalekohled v Centru tmavé oblohy v Beskydech!

Od 1. července 2016 můžete v Centru tmavé oblohy v Beskydech obdivovat krásy hlubokého vesmíru novým větším dalekohledem, který posbírá 2500 x více světla, než samotné oči bez dalekohledu!

Dalekohled je dokonce "chytrý" - obsahuje databázi více než 40 000 vesmírných objektů, disponuje automatickým sledováním vesmírných objektů, automatickým naváděním na objekty nebo např. automatickým výběrem nejzajímavějších vesmírných objektů - SKY TOUR.

Čtěte více...(článek se připravuje).


Nočním astrovlakem do Lipenské tmy za tajemstvím vesmíru!

Ve čtvrtek 6. října 2016 se na Lipensku uskuteční seminář o světelném znečištění, na který bude navazovat speciálně vypravený neosvětlený vlak Českých drah s cílem dovézt zájemce na pozorování v této části republiky stále ještě tmavé oblohy.

Podílíme se na této události a srdečně Vás zveme!

> PDF pozvánka


Měsíční úplněk dalekohledem - přijďte se podívat

Kdy? 15.-17.9.2016 (za jasného počasí)
Kde? Centrum tmavé oblohy - Beskydy
Začátek: 21:30 h. (trvání cca 2 hodiny)
Rezervace nutná na tel.: +420 603 594 256

Měsíc kolem úplňku můžete vidět ve druhé polovině tohoto týdne zblízka hvězdářským dalekohledem v Centru tmavé oblohy v Beskydech. Právě při úplňku je nejlépe viditelné rozložení všech měsíčních moří, pevnin a paprskovitých kráterů. Kromě Měsíce si také ukážeme planetu Saturn se svými prstenci, hvězdy, dvojhvězdy, vícenásobné hvězdné systémy, s pomocí speciálního laserového ukazovátka poznáte souhvězdí letní hvězdné oblohy, dále zjistíte, proč jsou některé hvězdy oranžové, jiné modré a dozvíte se, jak se podle starých řeckých bájí dostal na hvězdnou oblohu Velký a Malý vůz.

Celý 2 hodinový večer bude provázený komentářem zkušeného astronoma - průvodce, na kterého si můžete připravit nejrůznější otázky z astronomie.

Více informací o večerech pod hvězdami zde.


"Padání hvězd" - Perseidy 12. srpna 2016 se blíží!

Kdy? Noc 12./13. srpna 2016 (za jasného počasí)
Kde? Centrum tmavé oblohy - Beskydy
Začátek: 21:00 h.
Rezervace nutná na tel.: +420 603 594 256

Největší astronomická událost léta se blíží! Až 80 meteorů za hodinu můžete spatřit na čisté horské obloze nerušené městskými světly v noci z 12. na 13. srpna (ve městě nebo na okraji města pouze cca 10 meteorů za hodinu). Pozorování začneme obvyklou večerní prohlídkou hvězdné oblohy naším dalekohledem, podíváme se na planetu Saturn, měsíční krátery, moře a hory, hvězdy a barevné dvojhvězdy, laserovým ukazovátkem si ukážeme souhvězdí a povíme několik bájí podle staré řecké mytologie. Po té bude následovat přestávka na přípravu vašich karimatek a lehátek. Cca kolem půlnoci zahájíme pozorování Perseid úvodním slovem s krátkým výkladem a několika zajímavostmi o tomto meteorickém roji. Dozvíte se například, jak Perseidy vznikly, odkud k nám přilétají, proč se jim také říká slzy svatého Vavřince apod. Koukat na Perseidy pak můžete dle libosti třeba až do rána. Nejvíce Perseid bude viditelných po západu Měsíce, tedy zhruba od 1 hodiny v noci, kdy také můžete stále využívat našeho dalekohledu a obdivovat krásy hlubokého vesmíru (mlhoviny, hvězdokupy, galaxie). Za jasného počasí bude obloha viditelná po západu Měsíce i s třpytící se mléčnou dráhou, která se bude klenout přes celé nebe.

Ubytování - doporučujeme zajistit si na tuto akci ubytování v některé z přilehlých chat - více zde.

Více o večerech pod hvězdami


Workshop - fotografie noční krajiny 27. února 2016

Již 27. února 2016 se budete moci zúčastnit našeho worshopu pro úplné začátečníky, věnovaného fotografii noční krajiny s hvězdnou oblohou.

Během workshopu se naučíte, jak správně nastavit svůj fotoaparát, jak exponovat noční krajinu a hvězdnou oblohu, jak se vypořádat s nedostatkem světla při nočním fotografování, jak vyzrát nad otáčející se hvězdnou oblohou a mnoho dalšího.

Více informací o workshopu.


Nemáte ještě dárek k Valentýnu?

Zavolejte nám a my Vám osobně přivezeme dárkový poukaz na romantický večer pod hvězdami v Centru tmavé oblohy v Beskydech. Náš dalekohled s průvodcem bude během celého 2 hodinového večera k dispozici jen Vám a Vaší partnerce/partnerovi! Poukaz můžeme doručit také přímo Vaší partnerce/partnerovi.

Platnost poukazu je do konce roku. Tel.: +420 603 594 256.


Večery pod hvězdami v MF DNES

Pěkný článek o nás napsaly noviny.


Všem příznivcům tmavé oblohy plné hvězd a návštěvníkům Centra tmavé oblohy v Beskydech, kteří nás již navštívili nebo se nás teprve chystají navštívit, děkujeme za přízeň v minulém roce a přejeme nejen hodně krásných dnů v roce 2016, ale také spoustu hvězdnatých zážitků při našich večerech pod hvězdami!

TOPlist

Spolupracujeme: